Műanyag ablak üvegezések, nyílászárók katedrál üvegei
A műanyag nyílászáróknál használatostól eltérő üvegeket általában a beláthatóság csökkentése véget alkalmazzuk. Ilyenek a fürdőszobák, WC és egyéb mellék helyiségek.
A katedrál üvegeket alapvetően a színeik szerint csoportosítjuk. Ezek a csoportok:
- víztiszta,
- fehér,
- sárga,
- bronz.
Nagyon fontos megjegyezni ezek az üvegek is Thermo rendszerű több rétegű üvegezések külső oldalon helyezve el a választott dísz üvegezést. A különféle mintákat forró állapotban más és más hengerrel nyomják az üvegbe. Az üveg vastagsága 3 és 8 mm között bár mekkora lehet. Ugyan az üveg minta domború annak egyenetlen oldala két üveg közti belső oldalra van fordítva. Ennek a tisztíttathatóság miatt van jelentősége.
Egyedi igény szerint lehetőség van úgy is rendelni az új műanyag nyílászárókat, hogy mind két, a belső, és a külső oldali üveg is katedrál üvegezésűek.
Hány rétegű üveggel vásároljak nyílászárót? Avagy milyen üvegezési lehetőségek választhatóak az új ablakhoz
A legtöbbször használt üvegek a normál 2 rétegű üvegek (bal oldalon) mellett, a 3 rétegű üveg jobb oldalon. A megrendelők 90%-nak, függetlenül attól. hogy tisztában van-e a fogalommal vagy sem két dolog jut először eszébe amit tudni szeretne az új nyílászáróról. Hány légkamrás szerkeztű lesz a nyílászáró és milyen hőszigetelő értékekre képes az adott kondícióban. Az első kérdésre ami a műanyag nyílászáró légkamráit illeti már írtunk egy bejegyzést, így most arra nem térünk ki megint, viszont 80%-ban üveget vásárolunk amikor megrendeljük, új nyílászáróinkat. A kiszemelt nyílászáró esetében, így nem mindegy milyen üveget vásárolunk, sok esetben nem csak a hővédelmet, de a biztonságot és a beláthatóságot is figyelembe kell venni.
HŐVÉDELMI ÜVEGEZÉSEK NYÍLÁSZÓKBA
A legtöbben, és ebbe nem csak a vásárlókat, de magukat a forgalmazókat is bele kell sajnos érteni, megragadtak ott, hogy van az alap 2 rétegű üvegezés kapásból rá vágva az 1.0 Ug értéket, és ha energiát akarunk megtakarítani, akkor arra ott van a 3 rétegű üvegezés 0,7 Ug értékkel.
A tiszta üveg önmagában bár nagyon jó hanggátló, és fényáteresztő képességekkel rendelkezik, de nem igen jó hőszigetelő. Ennek okán találták ki a már közismert thermo üvegezéseket, viszont a kívánt hőszigetelési képesség eléréséhez nem elég az két üveget távtartókkal össze ragasztani, további speciális bevonatokat, gáztöltéseket, és a távtartók anyagának megfelelő alkalmazását kell kombinálni. A közismert 2 és 3 rétegű nyílászáró üvegezések is ilyen kombinációkkal érhető el.
A nyílászáró üvegének hőszigetelő képesség növelése a gyakorlatban
Melegperemes üvegezés, műanyag üvegközti távtartóval
Az első az optimális üvegközti távtartás, ami 12-18mm között változatható, a legoptimálisabb a 16mm, ezért a 2 rétegű üvegek is ezzel a távtartással készülnek. Minimális további javulás érhető el, 18mm-es távtartással, viszont ez már csak a 3 rétegű üvegek esetében jelent további mérhető és gazdaságos javulást.
18-20 mm-es távtartás felett a folyamat visszafordul, és hiába növeljük az ablak üveg közötti távtartását, már csak rosszabb értékeket lehetne elérni.
A hőveszteség csökkentése érdekében a melegperemek alkalmazásával, az amúgy is kiválóan hőszigetelő üvegek még jobb mérési eredményeket érnek el. A melegperem nem más mint az üvegközti évtizedek óta alkalmazott alumínium távtartók, műanyag távtartóra történő cserélése. Mivel a nyílászárók esetében itt van a legnagyobb hőveszteség, így ez logikus lépés volt az üveg gyártók részéréről.
HA TEHETJÜK MINDIG IGYEKEZZÜNK ILYEN MŰANYAG TÁVTARTÓS ÜVEGGEL RENDELNI ABLAKAINKAT!
Gáztöltés és Low-E bevonatos üvegezés nyílászárókhoz
Az ablakok üvegeinek másik fontos hőszigetelésnövelő módja az ARGON gáztöltés, ami a levegőhöz képest 20%-os javulást eredményez. Az argon gáz manapság már alapfelszereltségben ott van minden minimum 1.0 Ug értékkel rendelkező ablak üvegben. Ha további javulást szeretnénk elérni akkor a távtartók közötti légrésbe töltött ARGON gázt, KRIPTON gázra cserélik. Ez viszont amellett hogy költséges, már nem hoz akkor mérvű javulást, hogy megérje beruházni rá, ezeket inkább a passzívházak szigorú előírásainak megfelelése érdekében alkalmazzuk.
Az ideális hőszigetelés érdekében még egy fontos dolgot kell alkalmazzunk, ezpediglen a LOW-E bevonat. Ez nem más mint az üveglapok belső oldalára felvitt lágyfém bevonat, ami javítja az ablak sugárzásos hőterjedését, magyarul a naphőre van hatással.
ClimaGuard Solar üvegezés
A ClimaGuard® Solar a lehető legjobb választás, ha fontos számunkra a fokozott hőszigetelés, a hatékony energiagazdálkodás, a magas fényáteresztés és a beltéri klímakomfort.
A ClimaGuard® Solar intelligens energiagazdálkodást és környezetvédelmet biztosít: a 42%-os naptényező hatékony naphővédelmet nyújt, amely a klimatizálási költségek csökkentését és a komfortérzet növekedését eredményezi. Az alacsony hőátbocsátási tényező (1,1 W/m2K kétrétegű üvegezésnél) alacsonyabb fűtési költségeket biztosít,
mint a hagyományos üvegezés. A kevesebb fűtés alacsonyabb CO2-kibocsátással jár, ezzel pedig környezetünk védelméhez is közvetlenül hozzájárulunk.
A teljes napenergiának csak a felét engedi át (naptényező g=42%) egy hagyományos, bevonat nélküli szerkezethez képest, ami hatékonyan csökkenti a lakótérbe bejutó napenergiát. Így nyáron légkondícionáló használata esetén további energiamegtakarítás is elérhető.
Biztonsági üvegek műanyag nyílászáróba
Az üvegek táblásítva készülnek nem csak a műanyag ablakokban, de más síküveget használó termékekbe. A Thermo üvegek alap esetben 4-16-4 felosztásba kerülnek a nyílászárókba. A 4mm-es üveg bizonyos méret meghaladása felett már elveszti stabilitását. Ilyenkor vagy a műanyag ablakba ( általában az erkély ajtók és a fix ablakok esetében) osztást kell elhelyezni, vagy a nyílászáróban a külső oldali üveget 4mm vastagról 6mm-re kell emelni.
Közintézményeknél sokszor mind két oldalon 6mm vastag üveggel kalkuláljuk már az árajánlatoknál is, mivel itt számolni kell azzal, hogy esetlegesen neki eshet valaki.
A biztonsági üvegek lehetnek edzett, vagy biztonsági fóliával ellátott kivitelűek.
Az edzett üvegekről
Az edzett üvegek képesek akár egy kalapáccsal történő ütést is elbírni sérülés mentesen. Az üveg csak akkor törne össze ha azt oldalról az éle felől kezdenénk el ütni. Ezt viszont a műanyag nyílászáró szárny és tokprofilja veszi körül így ennek lehetősége kizárt.
ragasztott biztonsági üvegekről
A 3+3mm-es üvegek rétegesen össze ragasztott üveget jelentenek. A külső oldali üveg ebben az esetben két 3mm-es üveget úgy ragasztanak össze, hogy a nyílászáró 2 üvege közt egy védő fóliát helyeznek el ami a kész üvegen nem látszik. Az üveg betörése esetén nem lehet bejutni a nyílászárón keresztül mert azt a biztonsági fólia egyben tartja.
Mabisz által is elfogadott üvegezések
A MABISZ minősített biztonsági üvegekre egyedi árat kell kérni az üvegbeszállítótól. Ilyen esetben nem elég megadni, hogy MABISZ minősítésű üvegre van szükségünk, hanem azt is, hogy milyen erőbehatásnak, mennyi ideig kell ellenállnia az üvegnek.
Belátásgátló üvegezések, a katedrál üveg
A katedrál üveges műanyag ablakok különlegessége abban rejlik, hogy a gyártás során alkalmazott katedrál üveg technológiája eltér az alap floatüvegtől. Az ónfürdőben úszó folyékony üvegréteg vastagságát itt is két henger egymástól eltérő távolsága szabja meg, azonban a katedrál üveg esetében az egyik hengeren mintázatok találhatók. Ezek a minták nyomot hagynak a még képlékeny üvegfelületen, eredményezve egy áttetsző, de nem átlátszó mintás felületet.
A katedrál üvegek jellemzően 4 mm vastagságúak, bár előfordulhatnak 5-6-8 mm vastagságú változatok is. Széles választékban elérhetőek színek terén, a fehér, sárga, bronz és matt színek a leggyakoribbak.
Vélemény, hozzászólás?