Miért párásodik a műanyag ablak?
A mai korszerű ablak esetében is jelentkezhet párásodás ugyan úgy ahogy a régi ablakok esetében. Természetesen ebben az esetben az okok máshova vezethetőek vissza, de mivel egy visszatérő jelenségről beszélünk, így érdemesnek találtuk kitérni rá. A pára az ablakok esetében a tokon de első sorban az üvegfelületen megjelenő nedves ködös lecsapódás. Ennek az okai több dologra vezethetőek vissza.
A régi korszerűtlen elvetemedett nyílászárók esetében a rossz légzárás miatt beáramló hideg levegő folyamatosan felhígította a benti levegő páratartalmát, ami sok esetben meggátolta a nyílászárón megjelenő párásodást (csökkentette a relatív páratartalmat). A korszerű nyílászárók megjelenésével a jó hő és hangszigetelés magával hozta mintegy járulékosan a természetes légcserélődés megszűnését. Ezzel együtt a lakóterek relatív pára tartalma is megnövekedett, a hibás vagy nem megfelelő szigetelési technológiák alkalmazásával akár penészesedés is kialakulhat. Az ablakokon két féle képen jelenhet meg páralecsapódás az üveg külső és a belső oldalán is.
Párásodás a külső üvegen
A hővédő üvegezések esetében nyílászáró külső oldalán esetenként megjelenő páralecsapódás nem hibás kivitelezés eredménye, hanem ellenkezőleg, épp a nyílászáró jó szigetelő képességének köszönhető külső alacsony felületi hőmérsékletének eredménye.
Párásodás a belső üvegen
Az ablakok belső oldalán megjelenő párásodás oka a legtöbb esetben a nem megfelelő szellőztetés, vagy a belső párkányokra tett virágok és lakásdíszek esetenként a függönyök okozzák a páralecsapódást a nyílászárón. Ennek oka, hogy az ablakok elé tett tárgyak gátolják vagy megtörik a levegő cirkulációjának útját.
Hogyan védekezhetünk a párásodás ellen?
Az első minden kép az legyen, hogy ellenőrizzük a páratartalmat. A normális páratartalom 50-60% között van. De nézzük csak meg mi történik ha a helyiségben elkezdünk ruhát szárítani, vagy a konyhában főzünk fedő nélkül. A páratartalom azonnal elkezd felkúszni akár 80-90%-ig. Ha fűtés szezon előtt vagyunk akkor érdemes az ablak bukó funkciójával a felesleges párától megszabadulni, de fűtés szezonba ezt nem túl szerencsés alkalmazni mert a fűtésenergia nem olcsó. Ilyenkor igyekezzünk naponta többször is (ha tehetjük 2-3 alkalommal) is rendesen kiszellőztetni. Ez alatt azt értjük, hogy az a ablakot sarkig nyitva lehetőleg kinyitva a beltéri ajtókat, megfelelő légáramlást kelteni. Az így kiszellőztetett helyiségbe érezhetően tisztább lesz a levegő, és a pára tartalom is percek alatt visszaesik. A hirtelen rövid idő alatt bejuttatott friss levegő nem fogja növelni a fűtés számlát mert a helyiség nem hűl vissza ilyen gyorsan.
Fontos, hogy néhány rossz szokásunkat is elhagyjuk (már ha van ilyen), ezek a fedő nélküli víz forralás, egyrészt mert lassabban fog felforrni a víz az edénybe ami több energiát igényel, valamint ha felforrt a víz, nyugodtan visszább vehetjük a hőfokot mert 100 °C felé úgy sem tudjuk a vizünket melegíteni. A fedő nélküli vízforralás sokkal nagyobb párával jár így ez is egy ok lehet.
A legnagyobb problémát a nyitott fürdőszobák és a szobákban száradó ruhák okozzák. Ha van szárító funkció a mosógépen akkor használjuk azt, a fürdéskor keletkező párát ne a beltéri ajtón keresztül engedjük ki a lakásba, hanem az elszívóra bízzuk a dolgot. Ha életterünk olyan, hogy nincs lehetőség a ruhák megfelelő helyen történő szárítására, akkor ideális lehet a légbevezetők alkalmazása. Ilyen pl. az AERECO EMM916 higroszabályzású légbevezető ami az ablakra szerelve kinyílik, majd ahogy csökken a pára úgy záródik vissza.
A rosszul beállított, vagy nem megfelelő minőségű ablak ugyan csak okozhatja a pára megjelenését. Ez jobb esetben csak egy rosszúl beállított vasalat eredménye (lásd az ablakok téli és nyári beállítása) de okozhatja a tömítő gumi silány minősége vagy annak elöregedése. A nem megfelelő tömítő gumi idő előtt, vagy már eleve nem tudja az ablak tok és szárny illeszkedését megfelelően kitömíteni, így az ablak elkezd „húzni” vagyis nem szigetel rendesen. Ha ez a hiba oka, akkor vagy utána kell állítani a vasalatot, de ha régebbi nyílászáró esetén a tömítő gumik cseréje is időszerű lehet.
Vélemény, hozzászólás?